Spływ kajakowy Drawą - jedną z najbardziej malowniczych rzek w Polsce, to gratka dla miłośników aktywnego wypoczynku! Zmieniająca się jak w kalejdoskopie rzeka, jeziora na trasie, zakręty, przeszkody, zabytki do obejrzenia w okolicy i urokliwe miasteczka.
Drawa to jedna z rzek, która dla wprawionego kajakarza i wielbiciela spływów jest absolutnie obowiązkowa!
Poziom trudności: średni
Czas: 8-10 dni (ale to zależy od odcinka Drawy, który chcemy przepłynąć - są spływy krótsze i dłuższe, więc jest w czym wybierać!)
Wybierając się na spływ Drawą (rzeka o długości 186 km!, sam spływ około 171 km), trzeba wiedzieć, że przyroda będzie nam tu płatać najprzeróżniejsze figle.
Dzika puszcza ciągnąca się wokół rzeki będzie przechodziła np. w niezwykłe mokradła, rzeka będzie raz wąska i trzeba się będzie w niej kajakiem niemal przeciskać, innym razem będzie znów zaskakująco szeroka.
Jeziora, wielki poligon z samolotami wojskowymi, które huczą nad głową i na przemian kompletna cisza przerywana tylko bzykaniem zagubionej pszczoły - niezapomniane wrażenia murowane!
Stałe przenoski kajaka: 4
Część spływu biegnie malowniczym Drawieńskim Parkiem Narodowym, gdzie można zobaczyć ptaki i inne zwierzęta pojawiające się tu i ówdzie przy rzece, w ich naturalnym środowisku.
Posiadaczom aparatu może się uda złapać w obiektyw takie okazy jak: kolorowe zimorodki, siwą czaplę, gągoły, dwuczube perkozy (wypatrywać na jeziorach!), orła bielika, żurawia, puchacza, wydrę (symbol Parku Drawieńskiego), bobra, żółwia błotnego, czy inne spośród obecnych to 200 gatunków kręgowców!
Możliwość zobaczenia drawieńskiej fauny z kajaka - bezcenna!
Szlak kajakowy Drawą odkryto w 1939 r. i od tego czasu jest on jednym z najbardziej lubianych w Polsce (to on również zasłynął jako ulubiony szlak Karola Wojtyły).
Górna część trasy spływu Drawą (do jeziora Lubie) jest stosunkowo prosta, dolna natomiast ma mocniejszy nurt i wymaga wprawy i bardziej doświadczonego „machania wiosłem”.
Poza stałymi przenoskami (4) są jeszcze inne (zwalone po zimie i jeszcze nie usunięte drzewa czy np. drzewa ścięte przez bobry).
Trasa spływu Drawą (punkty i jeziora orientacyjne):
Start: Stare Drawsko, Czaplinek (niektóre krótkie spływy Drawą są organizowane od Drawna) --> jezioro Drawsko --> wioska Rzepowo --> Głęboczek --> Złocieniec --> Drawsko Pomorskie --> jezioro Lubie (wioska Gudowo) --> Drawno --> wioska Barnimie --> Kamienna (elektrownia wodna) --> koniec: zwykle Nowe Bielice (koło Krzyża Wlkp)
Ciekawostki na trasie spływu Drawą:
- Stare Drawsko, Czaplinek --> Tu warto przed rozpoczęciem spływu wybrać się na spacer, zobaczyć muzeum Zamek Drahim w Starym Drawsku lub popływać po jeziorze. Zobacz ścieżki spacerowe w Czaplinku.
- Jezioro Drawsko --> Warto wykorzystać wolny czas przed rozpoczęciem spływu na pływanie po jego wodach, ba: opłaca się przyjechać choć dzień wcześniej.
- Ciekawe: Wyspa Bielawa na j. Drawsko - i bajeczna ścieżka przyrodnicza!
- Wioska Rzepowo --> mała mieścinka zlokalizowana przy jeziorze Rzepowskim, na które wypływa się z j. Drawsko.
Niedaleko stąd zaczynają się zalesione jary biegnące do jeziora Krosino (gdy jest mało wody, trzeba tu czasem wysiąść z kajaka, by nie porysować go o zalegające na dnie kamienie).
- Głęboczek --> opływamy lewym brzegiem, tu warto obejrzeć XIX wieczny młyn Głęboczek. Z jeziora Krosino wypływa się Drawa na charakterystyczne, 2 ceglane wieże (widać z daleka, nie da się ominąć). Za mostem - dwa rozgałęzienia: na lewo rezerwat ptaków (tu nie płyniemy), na prawo - trasa spływu
- Złocieniec --> w okolice miasta dopływa się rzecznymi zakrętasami Drawy (przyjemnie się nimi płynie!).
- W samym Złocieńcu warto zobaczyć neogotycką wieżę Kościoła NMP.
Dalej trasa spływu Drawą biegnie ciekawą, zarośniętą trzcinami doliną bez drzew - aż do wioski Rzęśnica, gdzie zaczynają się tereny podmokłe i sporo wodorostów.
- Drawsko Pomorskie --> jeśli mamy czas, warto przejść się po miasteczku i zobaczyć z bliska ogromną, późnogotycką wieżę tutejszego kościoła Mariackiego. Przez Drawsko Pomorskie rzeka przepływa zabudowanym korytem (nie wszędzie da się wysiąść).
Za miastem znajduje się elektrownia, i stamtąd płyniemy już niespiesznie aż do jeziora Lubie.
- Jezioro Lubie --> najdłuższe jezioro Pojezierza Drawskiego, z Puszczą Drawską na brzegu południowym. Przepiękne i bardzo czyste: pływanie wpław obowiązkowe! Za jeziorem Lubie zaczyna się trudny odcinek spływu (niektórzy twierdzą, że wręcz najtrudniejszy), więc warto trochę przed nim odpocząć.
Informacja dla płochliwych: zatarty na betonowym murze napis głoszący „zachęcające”: „Poligon wojskowy… przebywanie grozi śmiercią” - jest już nieaktualny, na teren można wpłynąć i nie musimy obawiać się strzałów:)
Za napisem - wiosła mocno w dłoń, kanapki na bok! Czas na Drawę zmieniającą się niemal w górski potok, o bystrym, chwilami zdradliwym nurcie. Blisko 8 km przygody z adrenaliną! Dalej 2 jeziorka leśne (Dębno Wielkie i Dębno Małe) - tu można odpocząć.
- Ważne: w tej okolicy -->most drogowy na jezioro Wiry<-- zaczyna się teren poligonowy (już taki prawdziwy, gdzie jest obowiązujący zakaz wstępu) i mimo tego, że odcinek piękny i tajemniczy - lepiej dla własnego bezpieczeństwa zrezygnować (organizatorzy przewożą tu kajakarzy dalej - do następnego otwartego odcinka Drawy). Dalej rozlewisko Zły Lęg, a potem jezioro Mielno z hydroelektrownią (tu przenoska) i za wioską Prostynia miejsce połączenia się koryta Nowej i Starej Drawy.
- Drawno --> do Drawna dociera się niedaleko od jeziora Grażyna (Rudno) - wskazówką będą ceglane ruiny drawieńskiego zamku. W okolic warty uwagi jest neogotycki pałacyk myśliwski w leśnej osadzie Borowiec.
Dalej, już na terenie Drawieńskiego Parku Narodowego trzeba pamiętać o tym, że jest to teren o zaostrzonych rygorach ochrony przyrody (dodatkowa płatność 3-6 zł za dzień od osoby). Drawa zaczyna tu przyspieszać: szybki nurt, zakręty i załomy wymagające sporej wprawy na kajaku, to trudny odcinek trasy spływu, aparaty lepiej włożyć do worków wodoodpornych:)
- Wioska Barnimie --> odpoczynek dla zmęczonych, tu wartkość rzeki Drawy słabnie i można nieco odpocząć od machania wiosłem. Potem znów będzie szybko!
- Kamienna (elektrownia wodna) --> tu jest dość długa przenoska ok. 100 m, trochę przed nią na trasie znajduje się jeszcze ciekawy głaz narzutowy (wielki, wystający z wody) i sporo rzecznych meandrów wymagających kajakarskiej wprawy.
Tu już można być z siebie dumnym!
- Koniec spływu kajakowego Drawą: zwykle Nowe Bielice (koło Krzyża Wlkp, niedaleko drugiego mostu).
Zorganizowane spływy kajakowe: tak
Pola namiotowe na trasie: tak, kajakowa baza turystyczna jest bardzo dobrze rozwinięta (wyjątek to odcinek biegnący przez Drawieński Park Narodowy).
Zobacz: co zabrać na spływ kajakowy,
Warto mieć na kajaku: pokrowce wodoszczelne, torby termiczne, termosy i kubek termiczny, maski do pływania, okulary do pływania,