Jezioro Łobez to niewielkie, bardzo malownicze jezioro stworzone dla rodzin z dziećmi, turystów którzy lubią pływać wpław, spacerowiczów oraz rowerzystów. Niezwykłe położenie w bezpośrednim sąsiedztwie Białego Boru sprawia, że blisko tu i do cywilizacji i do dzikiej natury.
Noclegi nad jeziorem Łobez
Pole namiotowe/kemping: tak
Polecamy: Noclegi Grażyna Niebora,
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Łobez (zobacz na mapie) jest rynnowym jeziorem polodowcowym o pow. 48h, otoczonym przez lasy mieszane parku krajobrazowego.
Wzgórza morenowe i duża obfitość lasów mają wpływ na niezwykle korzystne warunki klimatyczne, a czysta woda jest doskonałym środowiskiem dla wielu gatunków ryb i ptaków.
Można się u wybrać na ryby, grzyby, długie spacery po lesie ale i po prostu po to, by poleżeć na miejskiej plaży i poleniuchować:).
Woda w jeziorze jest bardzo czysta, a miejscami widać w niej spore nagromadzenie roślin wodnych (choć z dala od plaży, więc turyści nie muszą się obawiać).
Dla spacerowicza i rowerzystów: kapitalnie przeprowadzona ścieżka wokół całego jeziora Łobez pozwala obejść je podczas jednego, długiego spaceru lub objechać rowerem.
Na trasie widok wprost na jezioro (ścieżka biegnie blisko wody) więc jest co podziwiać.
Warto zwrócić uwagę na informacje turystyczno-przyrodnicze umieszczone na specjalnych tablicach dydaktycznych wzdłuż ścieżki. (Ścieżka przyrodniczo - leśna o dł.3,4km, ciekawie zagospodarowana wiatami postojowymi i ławeczkami). Wzdłuż ścieżki trafić można na pozostałości po bunkrach i transzejach Wału Pomorskiego.
Jezioro Łobez znajduje się również na trasie Czarnego szlaku rowerowego „Bobięcińskie Góry”. Trasa całego szlaku (42,6km): Biały Bór (koszmarnie wąskimi chodnikami w miasteczku, tuż przy głównej, bardzo ruchliwej drodze – na szczęście to bardzo krótki odcinek) – Kaliska – Kołtki – Cybulin - Jez. Iłowata - Donimierz- Gołogóra – Drzewiany – Goleszany - Sępolno Wielkie – Cieszęcino - Jez. Łobez - Biały Bór.
W okolicy biegnie też pieszy szlak Zielony, tzw „Wzniesienie Moreny Czołowej” – w całości ma on aż 158 km.
Na plażowiczów i rodziny z dziećmi czeka duża, ładnie urządzona plaża miejska (wielki pomost, plaża piaszczysta przy wodzie i trawiasta u góry, na miejscu można tez wypożyczyć sprzęt wodny. Ładne, czyste wejście do wody zachęca do pływania.
Uwaga: bajecznie widać tu zachody słońca (byliśmy zachwyceni!), więc to punkt obowiązkowy podczas urlopu w Białym Borze, nad jeziorem Łobez.
W samej miejscowości Biały Bór warto wybrać się na spacer po okolicy: jest tu cicho i spokojnie (a słynne na całą Polskę radary samochodowe w centrum miasteczka sprawiają, że auta nie rozwijają tu zbyt dużych prędkości, co turystę zmotoryzowanego może uderzyć po kieszeni - o czym uczciwie ostrzegamy- ale to właśnie wpływa na bezpieczeństwo pieszych).
Na spacerze warto zahaczyć m.in o: kościół neogotycki św. Michała z 1878, Cerkiew Narodzenia Przenajświętszej Bogarodzicy w Białym Borze wg projektu J. Nowosielskiego, w 2007 roku podniesiona do rangi sanktuarium, pomnik Tarasa Szewczenki, pozostałość po młynie wodnym, stadnina ogierów stylizowaną na dawny dworek szlachecki i bunkry Wału Pomorskiego. Zabytki Biały Bór - zobacz więcej. Miasteczko ma bardzo ładne ścieżki dla pieszych, więc spacer tu będzie czystą przyjemnością.
Zdecydowanie warto tu przyjechać na urlop - i co ważne, jeśli już jesteśmy w okolicy, trzeba zobaczyć też Jezioro Bielsko (blisko Białego Boru - jest przepiękne!)
Dla niepełnosprawnych: nie wszędzie
Dla rodzin z dziećmi: tak
Dla turystów z psem: tak
Gdzie się przespać? Zobacz: noclegi Biały Bór,
Warto zabrać nad jezioro: sprzęt na plażę, sprzęt na ryby, co na spacer, co na rower, co na kajak, sprzęt pod namiot