Jezioro Kłodno leżące na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego, w gronie tzw. jezior chmieleńskich to nie tylko czysta woda i dobre warunki do pływania i uprawiania sportów wodnych, ale przede wszystkim piękne widoki!
Natura na wyciągnięcie ręki.
Noclegi nad jeziorem Kłodno
Pola namiotowe wokół Chmielna
Polecamy noclegi: Wichrowe Wzgórze
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Kłodno (zobacz na mapie) leży na szlaku wodnym tzw. Kółka Raduńskiego i wąskimi przesmykami łączy się j. Raduńskim Dolnym, j. Brodno Małe i j. Białym. Biegnie tędy również rzeka Radunia - chętnie odwiedzana przez kajakarzy.
Powierzchnia jeziora Kłodno to134,9 hektara, przy długości 2 km, szer. ok. 940 metrów i max głębokości dochodzącej do 37 m.
I klasa czystości wody.
Dla kajakarzy: Warunki wymarzone! Przez jezioro przepływa rzeka Radunia (organizowane są tu spływy kajakowe, które biegną jeszcze daleko wzdłuż łączącego się z Kłodnem j.Raduńskiego Dolnego). Dodatkowo na szlaku można zaliczyć w/w jezioro oraz j. Brodno Małe które łączy się z nim przepięknym przesmykiem od południowej strony (szlak Kółko Raduńskie). Płynęliśmy tędy w sierpniu 2014 - bajkowy dzień, dla kajakarzy wręcz obowiązkowo!
Dla wędkarzy: jezioro typu sielawowego, ryby: płoć, szczupak, okoń, leszcz, lin.
Zarządcą jest Spółka "Radbur" w Somoninie: wędkować można w porze dziennej od wschodu do zachodu słońca, ale zakazane jest łowienie nocą, o świcie i o zmierzchu.
- Sezon letni wędkowania: od 1 kwietnia do 30 listopada
- Sezon zimowy wędkowania: od 1 grudnia do 31 marca
Zezwolenia, cennik i informacje szczegółowe: http://www.radbur.com.pl/images/stories/jeziora_cennik/cennik_zezwole__-_s._letni_2013r.jpg
Dla lubiących popływać: Przyjemne plażyczki i zejścia kąpielowe można znaleźć w Chmielnie (Park Kamienny), Zaworach (pomosty i kładki) i wielu miejscach dostępnych m.in. z jeziora.
Przepiękna i chyba największa plaża z dużym pomostem jest też w północnej części jeziora (niemal w miejscu, gdzie tuż za drogą widać jezioro Białe). Rzut beretem jest płatny parking (5 zł za cały dzień - ale warto, bo do plaży jest blisko, a warunki kąpielowe są tutaj znakomite - sprawdziliśmy kilka razy:). W tym miejscu jest również przesmyk, przez który można swobodnie wpłynąć łódką czy kajakiem na jezioro Białe.
Dla nurków: Warunki bardzo dobre, wysoka przejrzystość wody. Organizowane są tu nawet nurkowania zimowe i podlodowe .
Ciekawe obiekty zatopione na dnie m.in. klatki, tunele podwodne, platformy, pomnik nurka, łódki, wielkie opony przez które można przepłynąć w pełnym akwalungu, czy zatopiony samochód to atrakcje, których nurkowie nie mogą tu przegapić. Plus piękna roślinność podwodna. Nurkowanie w jeziorze Kłodno to naprawdę dobra zabawa!
Dla pieszych i rowerzystów: praktycznie całe jezioro Kłodno można objechać rowerem, lub obejść w czasie długiego spaceru. O dokładne trasy rowerowe warto podpytać w Punkcie Informacji Turystycznej (Chmielno).
Żółty szlak turystyczny (pieszy) biegnący przez leżące przy Kłodnie Zawory to 7,3 km, ok. 1,5 godziny spaceru, a na trasie piękne widoki na jeziora. Drogi asfaltowe, płyty betonowe + ścieżki leśne.
Czerwony szlak turystyczny (pieszy) biegnie pomiędzy jeziorami Kłodno i Białe oraz przez turystyczną miejscowość Chmielno i aż do Zamku w Łapalicach (atrakcja warta zobaczenia), ale spacer tym szlakiem jest z racji wzniesień trudny i poleca się go osobom o lepszej kondycji (10,3 km, ok 2 godziny marszu).
Na ciekawą wycieczkę: Chmieleńska Trasa Rowerowa (niecałe 9 km) , która zaczyna się przy XIV wiecznej Kartuskiej Kolegiacie i na trasie mija w Chmielnie 3 jeziora: Kłodno, Białe i Rekowo. Piękne widoki!
To jezioro ma niepowtarzalny, kaszubski urok - koniecznie trzeba zaliczyć w czasie wakacji!
Pobliskie miejscowości:
- Zawory
- Chmielonko
- Chmielno
Jezioro Kłodno GPS: 54°19′02″N 18°06′32″E