Malowniczo położone jezioro Mausz na Kaszubach to miejsce, które spodoba się tym, którzy lubią ciszę, piękne widoki i kąpiel w czystej wodzie!
Urozmaicona linia brzegowa sprzyja spacerom i podziwianiu jeziora z kajaka czy żaglówki. Zaciszna okolica, daleko do miasta - to idealne miejsce na spokojne wakacje.
Noclegi nad jeziorem Mausz
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Mausz (zobacz na mapie) to ciekawie położone jezioro rynnowe, które układa się tak, że wielu dzieli je na dwa osobne jeziora: Mausz Mały i Mausz Duży, które razem stanowią wyjątkową całość na wakacje! 384 ha powierzchni, 7 km długości, max głębokość sięgająca 35 metrów i malowniczy półwysep mocno wcinający się w środek jeziora sprawiają, że zdecydowanie trzeba to zobaczyć samemu. Na samym półwyspie znajduje się bardzo ciekawa wieś letniskowa: Ostrów Mausz (tu rozciąga się chyba najpiękniejszy widok na jezioro). Jezioro w całości leży na terytorium Gowidlińskiego Obszaru Chronionego Krajobrazu.
Czysta woda: tu występują raki! (sprawdziliśmy to w sierpniu 2014 - byliśmy tu ledwie 1 dzień i bez problemu udało nam się w wodzie wypatrzeć raczka). Ważne: dopisek z września: okazało się, że to nie nasz polski raczek, a rak amerykański, który podobno jest szkodnikiem.
Zobacz filmiki z jeziora Mausz
Dla wędkarzy: wędkowanie na jeziorze Mausz dozwolone jest od wschodu do zachodu słońca - zezwolenie ważne z karta wędkarską, nie wolno łowić nocą ani przy pomocy kuszy. Cennik obejmuje łowienie na dwie wędki zwykłe z brzegu, spining z brzegu lub dwie wędki z łodzi, spinning z łodzi.
Ryby w jeziorze Mausz: sandacz, szczupak, okoń, węgorz, płoć, sielawa, lin, leszcz, i karaś.
Na miejscu można wypożyczyć łódki do wędkowania i z tego co twierdzą wędkarze: najlepiej łowić z łodzi, bo brzegi w sezonie są dość tłoczne i hałaśliwe, choć my tego nie zauważyliśmy. Zezwolenie na łowienie można wykupić na miejscu (m.in. u rybaka w Kłodnie).
Długa linia brzegowa, półwysep i urozmaicona wysokość brzegów sprawia, że jezioro Mausz jest chętnie odwiedzane przez żeglarzy - sprzyjające wiatry dopełniają dzieła.
W 2013 jezioro Mausz wygrało w konkursie fotograficznym pod hasłem „Uchwyć urodę wody!” zorganizowanego przez organizację ekologiczną WWF Polska. Zwycięskie zdjęcie: „Poranek wędkarzy”. Co do przejrzystości wody - to zachwyciła nas tutaj wyjątkowo - dno jest piękne, woda czysta jak łza!
Dla nurków: dzięki czystej wodzie i jej dużej przejrzystości jezioro Mausz ma bdb warunki do nurkowania (jest co podziwiać pod wodą). Organizowane są tu nawet nurkowe obozy dla niepełnosprawnych (Śląskie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Płetwonurków, Zabrze). Baza nurkowa znajduje się w Kłodnie - tuż nad brzegiem j.Mausz, na miejscu można nabić butle, wypożyczyć sprzęt do nurkowania i/oraz nurkować pod okiem instruktora.
Najgłębsze miejsca: niedaleko wsi Ostrów Mausz (głęboczek 45m) oraz po drugiej stronie jeziora (31 m). Atrakcje: podwodne łąki, pomosty, łagodne stoki i podwodne uskoki.
Dla kajakarzy: warunki doskonałe. Ciekawa,długa i atrakcyjna linia brzegowa, liczne zatoki oraz półwysep sprawiają, że aż chce się złapać za wiosło!
Plaże i kąpieliska nad jeziorem Mausz: jest całkiem sporo, i większe i mniejsze i na dziko:).
Dla rowerzystów: Jezioro Mausz da się objechać wokół - w mniejszej i dalszej odległości od samego jeziora. Ścieżki są od strony brzegu wschodniego wyłożone płytami betonowymi + przecinki ścieżkami leśnymi. Tereny piękne: przez okoliczne wioski, polne drogi, leśne ścieżki i z przystankami nad samym jeziorem - widoki wyborne, w końcu to Kaszuby.
Warto przyjechać tu na urlop! Kolejne wyjątkowe miejsce na naszej trasie 2014.
Pobliskie miejscowości:
- Sulęczyno (ok. 2km)
- Parchowo (ok. 3 km)
- Kłodno (nad samym jeziorem)
- Grabowo Parchowskie (nad samym jeziorem)
- Karłowo (nad samym jeziorem)
- Zielony Dwór (nad samym jeziorem)
- Frydrychowo (nad samym jeziorem)
- Parchowski Młyn (ok. 300 m od jeziora Mausz)
Jezioro Mausz GPS: 54°12′36,3″N 17°44′08,2″E