Jezioro Łagowskie, określane również często jako Jezioro Łagów, to urokliwe miejsce pojezierza lubuskiego, które w ostatnich latach odwiedza coraz więcej turystów. Położone tuż przy miejscowości letniskowej zapewnia turystom liczne atrakcje (gry, restauracje, noclegi) i jednocześnie przepiękny kawałek czystego jeziora. Warto przyjechać!
Noclegi nad jeziorem Łagów
Pola namiotowe nad j. Łagowskim
Polecamy: Ośrodek Bajka, Ośrodek Lake Park
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Łagów, (z niem. Lagower See) (Zobacz na mapie) to 82 hektary powierzchni wodnej, na której nie sposób się nudzić! Maksymalna głębokość dochodzi do 13,5 m (a średnia to 5m ), co sprawia, że jezioro jest chętnie odwiedzane również przez nurków.
Duża powierzchnia akwenu, w połączeniu ze sporą przejrzystością wody oraz dobrym zagospodarowaniem turystycznym to gwarancja udanego wypoczynku!
Przepięknie usytuowane, z nieregularną, w większości zagospodarowaną linia brzegową sprawia, że tłumnie przybywają tu rodziny z dziećmi.
Zobacz filmiki z jeziora Łagowskiego
Położone na obszarze Łagowskiego Parku Krajobrazowego jest miejscem idealnym dla poszukiwaczy wrażeń przyrodniczych (ptaki, ryby, zwierzęta i dzika natura), ale i tych, którzy uciekając na urlop od zgiełku miasta nie chcą mieszkać w kompletnej głuszy.
Jezioro łagowskie dla kajakarzy: Tak.
Dzięki połączeniu jeziora Łagowskiego z jeziorem Ciecz (kiedyś stanowiły całość, dziś dzieli je wąski przesmyk, niemal w samym centrum Łagowa), są to akweny, które tworzą kajakarzom świetne warunki do wypoczynku. Emocje przy mijaniu się z innymi w/w przesmykiem: gwarantowane, nawet mimo płytkiej wody:)! Obowiązkowe do zaliczenia kajakiem.
Atrakcyjne zatoczki, czysta woda zachęcająca do kąpieli, miejsca, w których można wyjść na brzeg, by chwilę ochłonąć od słońca i duża baza wypożyczalni kajaków i rowerów wodnych – warto przyjechać z myślą o wiosłowaniu.
Będąc na miejscu koniecznie trzeba przepłynąć na leżące tuż obok jezioro Trześniowskie – Ciecz – woda w nim ma niemal szmaragdowy kolor, a linia brzegowa jest nieco bardziej dzika niż ta na Łagowskim. Piękne.
Dla wędkarzy:
Polecamy wędkowanie z rana i wieczorem – wtedy mniej ruchu turystycznego na wodzie. Infrastruktura dla wędkarzy: jest przystań, pomosty, kładki wędkarskie, możliwość wynajęcia łodzi w okolicy lub zaczajenia się w miejscach, które są oddalone od centrum Łagowa, ale i z wygodnym dostępem do jeziora. W niektórych miejscach można znaleźć również pomosty wędkarskie dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych!
Ryby: Karp, Szczupak, Leszcz , Karaś srebrzysty, Lin, Wzdręga, Okoń, Płoć, Krąp, Sum, Sandacz, Jazgarz, Amur biały. Można trafić również na Sielawę i Troć Jeziorową (przepływają z Trześniowskiego).
Więcej o wędkowaniu w Łagowie: tutaj http://czystejeziora.pl/z-wedka/319-jezioro-lagowskie-na-ryby .
Miejscowość letniskowa Łagów, przy której bezpośrednio leży jezioro to miasteczko tłoczne (zwłaszcza w sezonie letnim), otwarte na turystów, dobrze zorganizowane jeśli chodzi o punkty noclegowe i gastronomiczne, oraz paletę turystycznych atrakcji kulturalnych.
M.in. są to: coroczne Lubuskie Lato Filmowe, Łagowskie Spotkania Trzech Kultur, Turnieje Wędkarskie i piłki plażowej, Koncerty Filharmoniczne, Wernisaże Plenerów Malarskich, Zawody Drwali, Turnieje Rycerskie, Biegi Uliczne Łagowskiego Lata, częste pikniki i festyny rekreacyjno-sportowe, Międzynarodowy Letni Festiwal Muzyki Kameralnej i inne
Na miejscu warto udać się na spacer po lesie: na turystę czekają tu zabytki przyrody, pół dzikie ścieżki leśne i historyczne ruiny cmentarzy.
Zobacz też : ścieżki rowerowe w Łagowie (warto zabrać swój rower!), Łagów dla pieszych, Łagów dla wędkarzy (ryba piękna!),
Weekend a nawet dłuższy urlop nad jeziorem Łagowskim na pewno będzie się długo wspominać!
Zobacz regionalne atrakcje: (klik)
Wypożyczalnie sprzętu wodnego: tak, nurkowanie
Gdzie się przespać? Zobacz: Noclegi w Łagowie,
GPS: N 52° 20' 22'', E 15° 17' 39''