Jezioro Gryżyńskie (Kałek) ukryte wśród bajecznie zielonych lasów, z dojazdem przez cudowne alejki z gigantycznych drzew Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego (dąb szypułkowy), robi duże wrażenie już na starcie. Spora, piaszczysta plaża z pomostem do wędkowania, czysta woda z widoczną z brzegu roślinnością wijącą się tu i ówdzie po dnie - aż chce się przysiąść na brzegu i odpocząć.
Na cichy urlop z dala od turystycznych tłumów: zdecydowanie!
Noclegi na jeziorem Gryżyńskim
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Gryżyńskie – znane również jako jezioro Kałek/ Wapienne (zobacz na mapie), leży w woj. lubuskim i jest jednym z największych jezior Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego.
Typ: j. rynnowe, powierzchnia 23,7 ha, długość 780m. , szer. Ok. 410 m. i max głębokość 23,8 m sprawia, że jest stworzone dla lubiących się kąpać, pływać wpław, wędkować i po prostu wypoczywać na łonie natury.
Woda w jeziorze jest bardzo czysta (I klasa czystości, przy plaży I-II klasa), wyjątkowo przejrzysta, momentami wręcz o szmaragdowym odcieniu.
Słabo zagospodarowane turystycznie, albo bardzo atrakcyjne pod względem rekreacyjnym - w okolicy jest kilka miejsc noclegowych (we wsi), ale bezpośrednio nad wodą tylko jedno, dzięki czemu latem jest tu cicho, spokojnie, a przyjeżdżający tu turyści to zdecydowani fani spokojnego wypoczynku i "łapania oddechu" od miejskiego zgiełku.
Pięknie wyrównana plaża, duży pomost i wiele słońca - idealne warunki do opalania się, czy czytania w spokoju ulubionej książki.
W czasie naszego pobytu (czerwiec 2013) mieliśmy tu okazję zwodować nowy kajak i poznać nieco jezioro z wody. W wyprawie dzielnie towarzyszył pies (choć od razu uprzedzamy, że bezpośrednio na kąpielisko wstęp dla turystów z psem jest w sezonie wzbroniony).
Niedaleko plaży (na prawo od pomostu) można zobaczyć niezwykle czyste , małe źródełko wpadające do jeziora. Źródło to wzbogacane jest m.in. wodą spływającą z wyższych rejonów wokół jeziora, wodami podziemnymi oraz deszczami. A nadmiar wody odpływa wąskim ciekiem do znajdujących się za jeziorem Kałek Stawów i mniejszych jezior polodowcowych.
Dla wędkarzy: jezioro Gryżyńskie to wody typowo leszczowe (okazy do 5,3 kg!) / sielawowe , są tu również liny, karasie pospolite i srebrzyste, karpie, leszcze, szczupaki, wzdręgi, a trafiały się i węgorze. Łowić można z brzegu, z łodzi, w nocy i w dzień. Główne metody połowy to oczywiście spławik, grunt i spinning.
Wokół jeziora biegnie 7,5 km ścieżka edukacyjna – ważny punkt spacerów turystycznych, jak i miejsce gdzie na lekcje przyrody przyjeżdżają okoliczni uczniowie. Okolica jeziora Gryżyńskiego znana jest z ciekawych i dość licznie się tu pojawiających okazów zwierząt (my byliśmy tu 9 czerwca 2013 i udało nam się wypatrzeć jaszczurki zwinki zachwycające ubarwieniem, oraz… natknąć na pięknego zaskrońca, który dopiero gdy wyjęliśmy aparat postanowił rozpocząć ucieczkę). Natknąć można się również m.in. na dzięcioły, żurawie, orła białego i puszczyki.
Jezioro znane jest też z wielu ciekawych roślin, które można zobaczyć w okolicy (marek szerokolistny, rogatek sztywny, rdestnica przeszyta, tojeść pospolita, grzybień biały, starzec błotny, uczep trójdzielny, potoczniak wąskolistny) oraz wielu gatunków drzew (stąd lekcje przyrody): olchy czarne, topole, osiki, brzozy brodawkowe, jarzębina, klony, wierzby, jawor i świerk pospolity. Wzgórza wokół jeziora porośnięte są z kolei wielkimi dębami, bukami i sosnami – 130 letni bór sosnowy.
Fantastyczne warunki dla grzybiarzy: Gryżyna i okolice słyną z zatrzęsienia borowików, podgrzybków, kurek i maślaków.
Dojazd do jeziora Gryżyńskiego: całkiem niezły od strony miejscowości Gryżyna - na końcu i na początku tej wioski przy skręcie w kierunku jeziora postawiono duże figury bobrów - rewelacyjny kierunkowskaz, którego wystarczy się trzymać, żeby trafić na właściwą drogę do plaży (ok. 2km od Gryżyny). Poza tym asfalt - mało dziur, więc dojeżdża się całkiem przyjemnie.
Pobliskie miejscowości:
- Gryżyna (ok 2 km)
- Grabin (ok 7 km)
GPS: 52°09′57.5″N 15°16′50.1″E