Wielkopolskie Jezioro Niedzięgiel zwane również często Jeziorem Skorzęcińskim to doskonałe miejsce dla tych, którzy z jednej strony lubią wakacje w otoczeniu tłumów na plaży i atrakcji czekających w okolicznych barach, a z drugiej… ciszę i spokój do wędkowania. Niemożliwe? Ależ owszem!
To jezioro ma dwie turystyczne strony!
Noclegi nad jeziorem Niedzięgiel
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Niedzięgiel (zobacz na mapie:) – leży w Wielkopolsce i ma powierzchnię szacowaną na 602-637 hektarów, przy średniej głębokości ok. 5,5 m i maksymalnej dochodzącej do 21.6 m. Jest najszerszym jeziorem na tym pojezierzu, posiada jedną porośniętą drzewami wyspę (kiedyś było ich 5, ale poziom wód w jeziorze obniża się i pozostałe wyspy stały się już częścią stałego lądu), liczne zatoki i ciekawą, rozwiniętą linię brzegową, z wieloma plażami i przecinkami, w których można dla siebie znaleźć miejsce.
Nad jezioro Niedzięgiel trafiliśmy w czasie naszej „jeziorowej” trasy w wakacje 2015, nie mając zupełnie pojęcia o tym, od której strony zacząć ten akwen podziwiać, i pewnie dzięki temu najpierw trafiliśmy w bardziej „dziką” część jeziora, wprost stworzoną dla wędkarzy lubiących wypoczynek w ciszy i „świętym spokoju”. Południowo-wschodnia część jeziora to główne tereny prywatne (rekreacyjne), ale z dostępnymi plażyczkami, przy których trafiliśmy na kilku wędkarzy.
W tej okolicy nie ma gdzie wypożyczyć sprzętu wędkarskiego, jest go sporo, ale należy do prywatnych właścicieli, więc łowienie wyłącznie z własną łódką, lub z brzegu (przy plażyczkach są pomosty, dojścia do brzegu bardzo ładne, ryby widać).
I wprawdzie wędkarze mówią, że kiedyś ryb tu było znacznie więcej, a dzierżawca mocno je odławia, ale… łowią:)
Jezioro Niedzięgiel ryby: okonie, płocie, liny, leszcze, szczupak. Więcej o wędkowaniu w tym jeziorze przeczytaj tu:
Druga część jeziora – od strony miejscowości Skorzęcin to już zupełnie nowa twarz tego akwenu. Po nieco dzikiej część południowej, byliśmy po przyjeździe do Skorzęcina naprawdę zaskoczeni. Wielka, wielka plaża (w części jak dowiedzieliśmy się później, jest to niestety efekt ubywającej z jeziora wody) , bardzo dobrze przygotowana turystycznie: mnóstwo miejsca dla turystów, ciąg ławeczek na całej długości kończącej plażę, długie, oświetlone nocą molo spacerowe – również usiane ławeczkami na których siedzi się naprawdę przyjemnie.
Zaraz za plażą – ciąg barów, sklepów i restauracji, w których można się posilić, lub zjeść lody, pola namiotowe i ośrodki wypoczynkowe. Duże centrum turystyczne.
Atrakcje na samej plaży: duży, ogrodzony plac zabaw dla dzieci, okazjonalne zamki dmuchane i inne ciekawostki, które pozwolą rodzicom na znalezienie dziecku różnych ciekawych zajęć (poza pływaniem w jeziorze).
Szczególnie ciekawy jest również wyciąg dla surfingowców. Doskonałe miejsce do spróbowania swoich sił w trzymaniu równowagi na desce surfingowej. Mnóstwo dobrej zabawy – szczególnie na pomysłowych skoczniach!
Dalej na plaży są również boiska do gry w siatkówkę, a dzięki wielkiej powierzchni samej plaży nawet granie piłką plażową nie przeszkadza wypoczywającym obok turystom.
Na miejscu jest również możliwość skorzystania z rejsu katamaranem.
Ważne: Żeby wjechać samochodem na parking, z którego przez kompleks ośrodków wypoczynkowych prowadzi droga na plażę trzeba przejechać przez płatną budkę (parking płatny), lub zostawić auto przed wjazdem – ale tutaj nie ma wiele miejsca, więc żeby załapać się na darmowy warto przyjechać z rana.
Sama woda w jeziorze Niedzięgiel jest bardzo ładna, przejrzysta – zachwyca szczególnie w miejscach mniejszego ruchu turystycznego. Na plaży w Skorzęcinie również pływaliśmy: przejrzystość jest tu bardzo dobra, zwłaszcza gdy odpłynie się nieco dalej od tłocznego brzegu.
Jezioro Niedzięgiel na żagle i kajaki: tak, warunki do żeglowania są bardzo dobre choć polecamy raczej mniejszym jednostkom, a przejrzysta woda sprzyja podziwianiu jeziora z poziomu kajaka.
GPS: 52°26′40″N 17°53′29″E
Pobliskie Miejscowości:
Skorzęcin – nad samym jeziorem
Charbin – nad jeziorem
Wylatkowo – nad jeziorem
Popielarze – nad jeziorem
Powidz – ok. 4 km od jeziora
Byliśmy tu: Redakcja Czystejeziora.pl sierpień 2015