Czy musiałeś już stanąć przed dylematem jaki rower wybrać dla swojego dziecka?
Czym sugerować się przy zakupie? Jakich kwestii nie można przy tym pominąć? Na te i na parę innych pytań postaramy się odpowiedzieć poniżej.
Zacznijmy od tego, że w przypadku dzieci ważny jest nie tylko wzrost, ale także umiejętności i możliwości fizyczne wynikające z wieku dziecka. Są dzieci, które wiekowo kwalifikują się np. na rower z kołami 16-calowymi, ale zbyt niski wzrost niestety nie pozwala im na użytkowanie roweru takiej wielkości. I oczywiście bywa odwrotnie – wysokie dzieci, ale młodsze często nie radzą sobie na większych rowerkach z uwagi na większy ciężar takiego roweru i nieumiejętność pedałowania. Tutaj pojawia się pierwsza – bardzo ważna kwestia – żadna tabelka czy też inne zalecenia producentów nie powiedzą nam tyle, ile powie przymiarka dziecka do konkretnego roweru.
No ale co, jeśli nie ma takiej możliwości? Przecież bywają takie okazje do sprezentowania dziecku pierwszego, często wymarzonego roweru, np. Urodziny, Dzień Dziecka, etc. Wtedy musimy polegać już na tabelkach, zaleceniach producentów i oczywiście – jeśli nie przede wszystkim - na sprzedawcy w sklepie – no chyba, że kupujemy online – wtedy pozostają nam już tylko w/w tabelki i wszelkiego typu wykresy.
Zacznijmy może od takiej najprostszej – obrazującej chyba najdokładniej jak to mniej więcej wygląda
W przypadku kół 12-calowych w większości przypadków będą to rowerki biegowe – czyli rowerki pozbawione pedałów - w jednym celu – nauki równowagi przez nasze dziecko.
Rower biegowy na kołach 12-calowych
Bardzo dużo osób jednak decyduje się pozostawić jeszcze rowerek na mniejszych kółkach po to, by przy trochę większym wzroście „wskoczyć“ z dzieckiem już na rower dwa rozmiary większy, czyli koło 24-calowe. Dzięki temu jednym rowerem dziecko pojeździ nie dwa, a trzy lub cztery sezony.
Rower na kołach 24-calowych
Bywa również i tak, że dzieci po użytkowaniu rowerów na kołach 16-calowych przesiadają się swobodnie na większy rower – na kołach 20-calowych i jeżdżą na nim do osiągnięcia 135-140 cm wzrostu, czyli do momentu kiedy niepotrzebny jest nam już rower 24-calowy. Teraz czas na większy, czyli taki na kołach 26-calowych, ale jeszcze z mniejszą ramą – najczęściej XS lub nawet nie kiedy XXS, czyli odpowiednio 14 i 13 cali. Tym samym – podobnie jak wcześniej – omijamy jeden rozmiar. Wszystko to jednak zależy od tego jak dziecko będzie radzić sobie na – tak naprawdę – cały czas trochę dużym rowerze. Z tym bywa różnie więc każdego małego rowerzystę trzeba traktować indywidualnie.
Jeśli chodzi o zakupy „na miejscu“ to warto wybierać takie sklepy, gdzie wybór będzie w miarę możliwości największy i takie, które dają nam możliwość przetestowania roweru, np. na parkingu przed sklepem, czy też na korytarzu galerii handlowej. I pamiętajmy – przymiarka i przejażdżka przede wszystkim.
Większość dzieci, która przesiada się z rowerków biegowych najczęściej na kolejny rozmiar, czyli na rowerki na kołach 16-calowych, zdecydowanie szybciej zaczyna jeździć bez bocznych kółek stabilizujących – oczywiście po opanowaniu techniki pedałowania.
Jeśli chodzi o rowerki na kołach 16-calowych, tutaj bywają już modele z niższą ramą i kierownicą lub też wyższe, na które dziecko poniżej 110 cm wzrostu niestety jeszcze nie wsiądzie.
Większość tych rowerków składana jest już na aluminiowych ramach, ale mimo to ich waga często nieznacznie przekracza 10 kg. Plusem tego na pewno jest większa stabilność roweru. Tutaj do wyboru mamy już sporo modeli – często nawet jeden producent posiada w swojej ofercie więcej niż dwie wersje kolorystyczne, w wersji zarówno dla chłopców jak i dziewczynek.
Kiedy nasza pociecha osiąga już 120 cm wzrostu można śmiało przesiadać się na większy rower, czyli wersję na kołach 20-calowych.
Materiał opracowany przez sklep Markowe Rowery
Zapraszamy do naszych sklepów.