Wielkopolskie jezioro Powidzkie - z racji na swoją powierzchnię (ok. 1180 hektarów) , dużą głębokość, sprzyjające wiatry i rozwiniętą linię brzegową sięgającą 33 910 metrów świetnie nadaje się do żeglowania.
Są tu zarówno małe jak i większe przystanie do cumowania żaglówek, pomosty i płytkie brzegi, które pozwalają posiadającym kotwicę zostawić żaglówkę nieco dalej na wodzie, a samemu dojść swobodnie do brzegu (twarde dno).
Jezioro Koronowskie jest zdecydowanie jednym z najciekawszym akwenów pojezierza kujawskiego - wprost wymarzonym dla żeglarzy!
Sprzyjające wiatry Zalewu Koronowskiego w połączeniu z jego imponującą powierzchnią, długością ponad 36 km i licznymi „rozgałęzieniami” sprawiają, że spędzanie tutaj wakacji na żaglach jest czystą przyjemnością.
Leżące na Pojezierzu Dobiegniewskim jeziora Lipie i Osiek (Chomętowskie) oraz łączące się z nimi przesmykami jezioro Słowa to tereny, nad które warto się wybrać na żagle. Cisza, niezwykła przyroda i sprzyjające, ale spokojne wiatry - to coś dla początkujących żeglarzy oraz zawodowców, którzy po prostu kochają spokój.
Najdłuższy po mazurskim szlak żeglugowy w Polsce!
Jezioro Charzykowskie (Łukomie) jest drugim pod względem wielkości zbiornikiem wodnym w Borach Tucholskich i posiada wyjątkowo dogodne warunki do żeglowania.
Jego powierzchnia wynosi 1363,8 ha, a maksymalna głębokość 30,5 m. Jezioro w najszerszym miejscu ma 2,4 km, rozciąga się między znanymi miejscowościami turystycznymi Charzykowy i Małe Swornegacie na długości 9,5 km.
Strona 1 z 2