Jezioro Lipie niedaleko Gorzowa i Strzelec Krajeńskich to idealne miejsce na wypoczynek dla nurków, którzy lubią głębokie wody, kajakarzy szukających wielu przesmyków do opłynięcia i rodzin z dziećmi, które cenią sobie czystość i dużą przejrzystość wody w jeziorze.
Piękne miejsce na całe wakacje!
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Lipie leżące na tzw. Pojezierzu Dobiegniewskim - zobacz na mapie - to blisko 172 ha powierzchni rozłożonych na ciekawym kształcie litery "Y", max głębokość dochodząca do 42 metrów, i niezwykła wręcz przejrzystość wody - tutaj wijące się po dnie, niskie rośliny widać nawet z kilku metrów patrząc w głąb jeziora (widoczność od 4, 6 do max 10 m) .
Liczne zatoczki, ciekawa linia brzegowa (9,7 km) prawie w całości otoczona lasami, jedna wyspa o powierzchni 0,2 ha i możliwość przepłynięcia z tego jeziora na j. Słowa (tzw. Szmaragdowe, Głębokie) a dalej na jezioro Osiek sprawia, że jest to akwen wprost stworzony dla kajakarzy, nurków i fanów deski surfingowej.
Dla wielbicieli plażowania się: najciekawsza plaża znajduje się w miejscowości Długie (widać ją z drogi - przy trasie Gorzów - Strzelce Krajeńskie - Dobiegniew - Wałcz) . Długa, szeroka, z kapitalnym piaskiem, chodniczkiem pełniącym rolę deptaka, i dalej z częścią trawiastą, którą również można wykorzystać do położenia kocyka. Przy plaży znajduje się stacja nurkowa, duży, zadbany pomost (tabliczka wskazuje, że robili go saperzy!), są też wytyczone miejsca do pływania dla dzieci i dla dorosłych oraz boisko do gry w piłkę plażową - byliśmy tu w sierpniu 2013 - rewelacja, polecamy naprawdę mocno! Woda pierwsza klasa!
Jeśli chodzi o atrakcje dla spacerowiczów, to niestety poza dużą plażą i kawałkiem terenu za nią, spacery wokół jeziora są dość utrudnione. Zarośnięty brzeg, chaszcze, ścieżki zablokowane przez zwalone drzewa, a niektóre tereny są podmokłe: i tu nasza wielka prośba do lokalnych władz: trasy spacerowe naprawdę by się przydały, bo jest co podziwiać, a wędrówka wokół jeziora, albo chociaż jego większej części mógłby być dużą turystyczną atrakcją! Poza plażowaniem i sportami wodnymi oczywiście:)
Ciekawostka: corocznie nad jeziorem Lipie odbywa się Keja - Festiwal Piosenki Żeglarskiej połączony z pokazami płetwonurków i ratowników wodnych, warto zaplanować tu urlop właśnie w tym okresie. O regionie jest też sporo ciekawostek do poczytania na kilku tablicach informacyjnych ( o grodzisku w Długiem, legendach związanych z grodziskiem itd.).
Dla kajakarzy: warunki boskie - jezioro Lipie łączy się z innymi czystymi jeziorami pojezierza dobiegniewskiego i opłynięcie całości naprawdę może potrwać, ale warto. Polecamy - sprawdziliśmy! Szkoda tylko, że znalezienie przesmyku wcale nie jest łatwe i radzimy pytać napotkanych kajakarzy o kierunek, a wystarczyłby mały wodowskaz..
Zobacz więcej informacji dla kajakarzy z naszej wyprawy z Długiego do Dobiegniewa: tutaj
Kilka zdjęć z przesmyku łączącego j. Lipie z j. Słowa (Szmaragdowym):
Dla nurków: duża głębokość jeziora Lipie i świetna przejrzystość sprzyjają tutaj nurkowaniu przez cały sezon. W okolicy, w miejscowości Długie znajduje się baza nurkowa, wypożyczalnia strojów i sprzętu nurkowego, przebieralnie, jest też gdzie nabić butle. Bardzo często organizowane są tu różnego typu szkolenia i obozy nurkowe.
Samo jezioro dzięki swemu oligotroficznemu charakterowi nie ulega degradacji, a jego wody są szalenie czyste - warto sprawdzić na własne oczy. Najgłębsze miejsca: w części południowej jeziora, dojazd od strony miejscowości Długie. Poza świetnie widoczną roślinnością podwodną, przy przesmyku łączącym j. Lipie z j. Słowa już z powierzchni wody można podziwiać podwodne łąki osoki aloesowate - piękny widok. Pod wodą (jezioro Lipie, niedaleko bazy nurkowej) znajdują się zatopione łodzie i platformy do ćwiczeń,
Zachód słońca nad jeziorem Lipie (od strony miejscowości Długie)
Dla wędkarzy: jezioro raczej typu sielawowego. Infrastruktura wędkarska jest całkiem niezła, choć przydałoby się więcej pomostów i miejscówek pojedynczych, ale ogólnie jest OK. - kładki, całkiem wygodne dojścia do wody z brzegu. Przy miejscowości Długie jest kilka pomostów typowo dla wędkarzy, ale z tego co się zorientowaliśmy, są prywatne: za to z innych położonych dalej już można swobodnie korzystać. Łódkę najlepiej mieć własną - w okolicy zauważyliśmy 2 wypożyczalnie sprzętu, ale w weekend jest tłoczno więc można się nie załapać. Całość jeziora jest w strefie ciszy (tylko pomocnicze silniki elektryczne, żadnych spalinówek).
Ryby: karaś pospolity, płoć, szczupak (8-10kg), sielawy, leszcz (do 4 kg), lin, okoń (1-1,2kg), sandacz, krąp, wzdręga, czasem trafia się też jazgarz, amur czy tołpyga. Leszcza najlepiej łowić części wschodniej i północno-zachodniej (dno muliste i nieznaczna roślinność zanurzona). Łowić można z łodzi i z brzegu, i w nocy i za dnia. Metody połowu: spławik, z gruntu i spinning.
Aktywny wypoczynek nad jeziorem Lipie: kajaki, deski windsurfingowe, rowery wodne, małe żaglówki.
- Długie (bezpośrednio przy jeziorze Lipie)
- Chomętowo (5-6 km)
- Dobiegniew (ok. 9 km)
- Strzelce Krajeńskie (10 km)
- Gorzów Wlkp (37 km)
Bardzo dobry dojazd nad samo jezioro Lipie: dojeżdża się do miejscowości Długie, drogą główną Gorzów – Strzelce Krajeńskie - Dobiegniew - Gdańsk, z której bezpośrednio widać naprawdę dużą plażę jeziora sprawia, że można się tu zatrzymać i na wakacje i na pauzę w podróży – polecamy, cudowne miejsce!