Jak wiele innych jezior na Pojezierzu Drawskim, jezioro Ciemino jest akwenem atrakcyjnym dla turystów poszukujących ciszy, spokoju ale przede wszystkim doskonałych warunków do wędkowania!
Garść przydatnych informacji:
Powierzchnia jeziora Ciemino (Zobacz na mapie) to niewiele ponad 241ha, więc należy do całkiem sporych zbiorników wodnych w okolicy. Stosunkowo płytkie - maksymalna głębokość to ok 13,5 metra, średnia ok 6metrów. Przejrzyście czysta woda i wspaniałe okazy ryb sprawiają, że corocznie przyciąga ono tu wielu wędkarzy. Jest to tzw jezioro lobeliowe - które specyficzną barwę i przejrzystość zawdzięcza dużej ilości rośliny o nazwie lobelia jeziorna (relikt). W odróżnieniu od innych czystych jezior - to, na pierwszy rzut oka wydaje się nieco muliste, brązowawe - to m.in zasługa kwitnięcia lobelii jeziornej. Taki typ jeziora sprawia, że ryb to całe mnóstwo!
Największą atrakcją jeziora, obok czystej wody zachęcającej do kąpieli, jest właśnie bogactwo gatunkowe ryb. Występują tu niemalże wszystkie gatunki jeziorne. Dodatkowo, brak zanieczyszczeń pozwala im osiągać imponujące rozmiary. Nic dziwnego, że Ciemino jest uważane za wędkarski raj. Regularnie organizowane są tu zawody wędkarskie, na których można pochwalić się swoimi umiejętnościami. W jeziorze można łowić zarówno przy użyciu wędki, jak i zarzucając sieci. Dobór metod zależy głównie od aktualnych warunków. Latem, gdy nad jezioro przyjeżdża więcej turystów, ryby mogą się płoszyć, co utrudnia połów. Zezwolenie na łowienie - do wykupienia w Szczecinku.
W okolicy położone są miejscowości Ciemino i Łączno (dojazd asfaltową, wąska drogą - radzimy tu nie pędzić, bo żeby minąć auto jadące z naprzeciwka trzeba mocno zwolnić i zjechać na usypane pobocze!). Posiadacze atlasu Shell 2007 - uwaga bo pobłądzicie, tu jest błąd na mapie (droga główna wytyczona jest błędnie) - więc wyjątkowo- lepiej tym razem skorzystać z mapy innej firmy, lub gps-u.
Przybysze poszukujący wrażeń innych, niż rybackie mogą oddać się słodkiemu lenistwu na przybrzeżnej plaży bądź popływać. Ze względu jednak na słabe turystyczne zagospodarowanie jeziora - dłuższy pobyt w celach innych niż wędkarskie raczej nie jest przez nas polecany.
Malownicze pejzaże uwrażliwią na piękno przyrody i zachęcą do powrotu w te strony. Genialnym pomysłem na wyciszenie się będą spacery po tutejszych lasach. Bogate w grzyby, jagody i jeżyny pozwolą wrócić nam z koszami pełnymi skarbów - ale i tu trzeba będzie się nieco przedzierać - klasycznych ścieżek dla pieszych jest tu jak na lekarstwo, więc warto wziąć ze sobą kompas (tak na wszelki wypadek). Gratką dla pasjonatów przyrody będzie rezerwat przyrody „Bagno Ciemino” - choć tu dostęp również jest słaby - autem i rowerem się nie wjedzie (obszar chroniony).
Niewielkie, aczkolwiek urokliwe jezioro Ciemino zachęca nas do siebie niezniszczonym środowiskiem i gwarancją odpoczynku z wędką w dłoni.
Dla niepełnosprawnych:nie
Dla rodzin z dziećmi: nie specjalnie
Dla turystów z psem: tak (choć uczulamy na to, że tu się wędkuje a nie słucha szczekania!)
Warto zabrać nad jezioro: sprzęt na plażę, sprzęt na ryby, co na spacer, co na rower, co na kajak, sprzęt pod namiot