Kask rowerowy – czy naprawdę jest potrzebny?
Przeciwników zakładania kasków rowerowych jest bardzo dużo. Prawdę mówiąc, na ulicach częściej można spotkać kogoś, kto go nie ma, niż tych rowerzystów, którzy decydują się na założenie go. Wystarczy jeden moment nieuwagi, żeby stracić kontrolę nad kierownicą i przewrócić się. Krawężnik, kamień, a nawet piach to czynniki, przez które warto wziąć pod uwagę każdą formę ochrony. W najlepszym wypadku rowerzysta może skończyć z zadrapaniami czy otarciami. Zdarzały się jednak przypadki, gdzie niefortunny obrót kierownicą skutkował wizytą w szpitalu. Ludzka głowa wbrew pozorom jest delikatna i podatna na urazy – nie warto ryzykować wstrząśnieniem mózgu, kiedy istnieje kask rowerowy amortyzujący upadek.
Ochrona głowy przed upadkiem nie jest jedynym powodem, dla którego warto nosić kaski rowerowe. Jeśli rowerzysta uwielbia jeździć na rowerze za dnia niezależnie od pogody i pory roku, może mu się przydać ochrona przed słońcem. Nie dość, że promienie słoneczne mogą zaburzyć pole widzenia, to jeszcze ogrzewają głowę. Zazwyczaj w takiej sytuacji pierwszym wyborem jest czapka z daszkiem. Lepszą opcją byłby jednak kask. Nie dość, że zapewnia ochronę przed urazami głowy, to jeszcze walczy z promieniami słonecznymi. Gałęzie drzew to jeden z największych wrogów rowerzystów. Zahaczają o ciało osoby jadącej, a także wplątują się we włosy. Ten nieprzyjemny problem z łatwością może zostać zażegnany za pomocą kasku rowerowego.
Różnorodność kasków rowerowych
Jeśli ktoś uważa, że kaski rowerowe są nieładne i to dlatego nie chce żadnego kupić, ma do dyspozycji szereg różnych stylów, w których może przebierać do woli. Kask rowerowy miejski jest bardzo stylowy i wygląda niezwykle elegancko. Jego kształt dopasowany jest do głowy rowerzysty, więc nic nie odstaje z żadnej strony. Dodatkowym atutem jest szeroka gama kolorystyczna, toteż nie trzeba ograniczać się do nudnych, zwyczajnych wyborów. Dzieci też niechętnie zakładają coś, co sprawia im dyskomfort, ale na szczęście wystarczy kask rowerowy dla dzieci, który zostanie odpowiednio dobrany pod wymagania małego rowerzysty. Różne wzory, kształty, zabarwienia – okazuje się, że można połączyć bezpieczeństwo ze stylem.
Jak działa ochrona głowy przy pomocy kasku rowerowego?
Jak wiadomo, głównym zadaniem kasku rowerowego jest po prostu ochrona głowy rowerzysty. W jaki sposób coś tak niepozornego chroni głowę do tego stopnia, że można zapobiec poważnym urazom?
Pierwszym, co należy tutaj wymienić, jest fakt, że dobrze dobrany kask idealnie dopasowuje się do głowy rowerzysty. Oczywiście kask rowerowy miejski będzie wyglądał nieco inaczej, niż kask rowerowy dla dzieci przez wzgląd na to, że wymiary głowy osoby dorosłej znacząco różnią się od tej dziecięcej. Źle dobrany kask może przynieść odwrotny efekt do zamierzonego i skutkować wypadkiem. Poza tym kask rowerowy składa się z pianki polistyrenowej (EPS), która od wewnątrz przylega do głowy rowerzysty, a od zewnątrz otacza ją twardsza skorupa amortyzująca uderzenie.
Ważne jest, aby pęknięty kask rowerowy wymienić na nowy. Pianka polistyrenowa nie wraca do swojego poprzedniego stanu po uderzeniu, toteż pęknięty kask może przyczynić się do fatalnych skutków przy następnym uderzeniu.
Kaski rowerowe (jak np. ze sklepu https://cycleshop.pl/kaski-rowerowe,c113.html ) nie są co prawda tak popularne, jak powinny być, ale i tak coraz więcej rowerzystów je zakłada. Biorąc pod uwagę fakt, że świadomość w kwestii bezpieczeństwa wzrasta, jest nadzieja na to, że ich widok stanie się czymś normalnym.