Wędkarstwo nie jest kojarzone z zajęciem, przy którym tradycyjnie cieszą się całe rodziny. Słysząc o tym hobby myślimy raczej o samotnym relaksie, sposobie na spędzenie dnia na łonie natury, w ciszy i spokoju lub o typowo męskim wyjeździe. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie wyłamaniu się ze schematów i spędzenia czasu nad wodą w taki sposób, w jaki lubimy, po naszemu.
Samo organizowanie wycieczki będzie dobrą zabawą, ale i nauką dla dziecka, jak pakować potrzebne rzeczy, przewidzenie, co przyda się na takim wyjeździe i jak później sprawdzić, czy na pewno zabraliśmy wszystko, czego potrzebujemy. Jeśli nikt nie ma ulubionego miejsca do wędkowania albo po prostu takiego nie znacie, możecie usiąść całą rodziną, przejrzeć opisy łowisk w interesującej was okolicy lub poszukać wyznaczonego miejsca na własną rękę.
Taki wyjazd dla młodszych dzieci to dobra okazja do zapoznania się ze środowiskiem, rodzic na żywo może wyjaśniać i opowiadać, dając maluchowi szansę na zainteresowanie się rybkami i podwodnym światem. Dodatkowo już od początku możemy uczyć jak bezpiecznie zachowywać się przy zbiornikach wodnych, a także podczas wędkowania, aby na przykład nie zaczepić dziecka haczykiem podczas zarzucania przez dorosłego wędki. Dla urozmaicenia czasu spędzonego z dzieckiem możemy z nim wspólnie wymyślić zabawę, która pomoże zapamiętać odpowiednie zachowania i uatrakcyjni pobyt nad wodą.
Jeśli zamierzamy wybrać się na wędkowanie ze starszą pociechą, również warto byłoby zapoznać ją z podstawowymi zasadami zachowania bezpieczeństwa i uprzedzić, jakie działania mogą być niebezpieczne. Gdy zamierzamy wtajemniczyć naszą pociechę w sztukę łowienia, dobrym pomysłem jest zapytanie jej, co sadzi o tym sporcie i czy chciałaby samodzielnie spróbować coś złowić. Rynek ma do zaoferowania wiele różnych wariantów wędek do nauki łowienia, które nie tylko są krótsze, ale i lżejsze, posiadają też mniej skomplikowany sprzęt, który trudniej uszkodzić i łatwiej opanować posługiwanie się nim. Jeśli zdecydujemy się kupić wędkę, warto pójść do sklepu z dzieckiem, aby w razie wątpliwości móc ze sprzedawcą wybrać wariant najbardziej pasujący do naszej pociechy, poza tym wspólne wybieranie to dobra zachęta i wstęp do nauki.
Jedną z pierwszych bardzo ważnych kwestii, jaką rodzice powinni między sobą ustalić jeszcze przed wyborem miejsca, w które wyjedziecie, jest uzgodnienie, co będziecie robić z rybami, które złapiecie. Czy zamierzacie je podać później do stołu przyrządzając samemu od początku do końca? A może wolicie wypuścić zaraz po złowieniu? To istotne, abyście doszli do porozumienia i wiedzieli, w jaki sposób odpowiedzieć na pytania dziecka albo uprzedzili je i samodzielnie opowiedzieli, jeśli wasza pociecha jeszcze nie wie, w jaki sposób wygląda droga ryby z wody na nasz talerz. Kolejnym tematem zasługującym na poruszenie jest uprzedzenie, że niekoniecznie musicie od razu złowić wielkiego szczupaka, a może zdarzyć się tak, że nie złapiecie na haczyk nic oprócz paru wodorostów. Dobrym wyjściem jest wytłumaczenie, że rybka to jak prezent od natury i warto na niego poczekać. Dzieci chłoną nasz nastrój i podejście, więc im lepszy humor będziemy mieć, tym milej spędzone na łowieniu chwile będą wspominać nasze pociechy, a przez to i my sami!
Artykuł powstał przy współpracy z serwisem czasnaprezenty.pl