Jezioro Budzisławskie to stosunkowo niewielki akwen w Wielkopolsce, który wręcz urzeka krystalicznie czystą wodą.
Wysoka przejrzystość tego jeziora, piękne dno i podwodne łąki ściągają tutaj zarówno zawodowych nurków jak i wielbicieli wypoczynku nad wodą, w której można się przejrzeć.
Kapitalne miejsce na wakacje!
Noclegi nad jeziorem Budzisławskim
Garść przydatnych informacji:
Jezioro Budzisławskie (zobacz na mapie:) leży na terenie Powidzkiego Parku Krajobrazowego, ma powierzchnię ok. 140 hektarów , mocno wydłużoną rynnę, jedną wyspę, którą można opłynąć kajakiem lub rowerem wodnym i maksymalną głębokość dochodzącą do 35 metrów. I klasa czystości wody i naprawdę wysoka przejrzystość są absolutnie najważniejszymi atutami wyróżniającymi to jezioro.
Ciekawa linia brzegowa jest tylko częściowo porośnięta trzcinami, dzięki czemu nie utrudnia dostępu do jeziora i sprawia, że jest tutaj bardzo dużo plażyczek na których można skorzystać z kąpieli. Większość ma tylko krótki odcinek płytki, a dalej zaczyna się głębia w której można podziwiać przepiękne widoki.
Ważna informacja: woda w jeziorze Budzisławskim (podobnie jak w okolicznych jeziorach, jak np. Niedzięgiel i Powidzkie), systematycznie opada, co jest efektem działań leżącej w pewnej odległości od tych regionów kopalni odkrywkowej, więc wchodząc do wody na niesprawdzonej wcześniej plaży należy się upewnić, czy dno tuż przy wodzie jest twarde (uprzedzamy o tym, ponieważ sami mieliśmy okazje wpaść po kolana do mułu – oczywiście gdy próbowaliśmy wyjść z kajaka w miejscu, które wyglądało jak dzika plaża, ale było taaakie piękne). Natomiast plaże, przy których widać kąpiących się ludzi mają dno twarde i wprost zachęcają do kąpieli.
Dla plażowiczów: Piękne! Główne kąpielisko – bardzo duże, z mnóstwem miejsca na ręczniki i boiskiem do siatkówki.
Nurkowanie na jeziorze Budzisławskim
Z racji na wspominaną już głębokość i bardzo duża przejrzystość wody (do 8 metrów!) połączoną z ciekawym dnem i atrakcyjną roślinnością, jest to akwen stworzony dla nurków.
Na miejscu znajduje się baza nurkowa – w sezonie otwarta cały czas, z wygodnym zejściem do jeziora ( z prawej strony od pomostu) i zatopionymi na prawo do pomostu atrakcjami: platformy do ćwiczeń, dwumetrowy posąg Matki Boskiej na 12 metrach, fortepian na 15-stu, szalupa na 16 metrach, dzwon, przyczepa, porzucony kajak, odblaskowy znak drogowy, i inne. Na 20 metrach głębokości należy już mieć ze sobą latarki.
W bazie nurkowej można w sezonie letnim wypożyczyć sprzęt, nabić butle, zapisać się na lekcje nurkowania, czy zrobić odpowiednie szkolenia. Więcej o nurkowaniu w jeziorze Budzisławskim przeczytaj tutaj:
W miejscach poza wytyczonym kąpieliskiem trzeba być czujnym: może tu zalegać gruba warstwa mułu (jezioro opada), więc żeby do niego nie wpaść – badać grunt przed wejściem.
Jezioro Budzisławskie na kajak: Niekoniecznie – akwen jest zbyt mały.
Wprawdzie przepłynęliśmy się tutaj kajakiem, popodziwialiśmy kapitalną roślinność podwodną, opłynęliśmy małą wyspę, posiedzieliśmy na dzikich plażach, natomiast z racji na niewielką powierzchnię jeziora jest to wycieczka na około godzinkę, dwie, łącznie z „postojami” na plażyczkach.
Nie ma tu również odpowiedniej powierzchni do szaleństw na żaglówkach, to jezioro wybitnie nadaje się do nurkowania i wakacyjnego wypoczynku, ale bez większego sprzętu wodnego.
Rower wodny, kajaki bardzo rekreacyjnie.
Jezioro Budzisławskie na ryby: tak, chociaż z racji na opadającą w jeziorze wodę miejsce dla ryb systematycznie się kurczy (na szczęście jezioro jest głębokie, więc mamy nadzieję, że całkowita utrata wody nie grozi mu jeszcze przez wiele lat.
Ryby w Budzisławskim: sielawy, okonie, płocie, liny, węgorze, szczupaki, sumy , miętusy.
Ryby można nabyć również u okolicznych wędkarzy lub w przydomowych wędzarniach (jeśli się uda znaleźć).
Warto również wspomnieć o ciekawej, występującej nad jeziorem i na terenie Powidzkiego Parku krajobrazowego faunie i florze: ok. 174 gatunki ptaków (np. sowa uszata, dudek, zimorodek perkoz rdzawoszyi, jastrząg, krogulec, myszołów, bocian czarny i biały, żuraw, kukułka, gęgawa, płaskonos, trzmielojad, błotniak, pójdźka,) , ponad 34 gatunki ssaków, płazy ( jak ropucha szara, żaba moczarowa, wodna, oraz trawna oraz grzebiuszka ziemna, rzekotka drzewna, kumak nizinny), gady (m.in. jaszczurka zwinka i żyworódka, gniewosz plamisty, zaskroniec zwyczajny, oraz padalec zwyczajny)
GPS: 52°27'38"N 18°2'59"E
Okoliczne miejscowości:
Anastazewo
Tręby Stare
Szydłówiec
Byliśmy tutaj: sierpień 2015 – głównie dzięki Waszym namowom na Facebooku , za które bardzo dziękujemy! Było warto - wróciliśmy zupełnie zaczarowani!